Pojęcie zdrowia kojarzone jest głównie z prawidłowym funkcjonowaniem poszczególnych układów organizmu. Jest to tak zwane zdrowie somatyczne, które faktycznie stanowi bardzo ważny element dobrego samopoczucia. Jednak coraz częściej poruszany zostaje temat zdrowia psychicznego, o które także, jeśli nie w pierwszej kolejności należy zadbać wprowadzając odpowiednie nawyki do życia codziennego.

Czym jest?

Zdrowie psychiczne jest podstawą prawidłowego funkcjonowania, według Światowej Organizacji Zdrowia jest to stan, dzięki któremu człowiek może uczestniczyć w życiu społecznym, realizuje swoje potrzeby, jest zdolny do wykonywania produktywnej pracy oraz potrafi radzić sobie w różnych sytuacjach. Człowiek w pełni zdrowia radzi sobie także w trudnych sytuacjach, ale w chwilach silnie stresujących lub przebytych traumach warto zwrócić się po pomoc.

Wzajemne zależności

Aby skutecznie zadbać o zdrowie psychiczne warto pamiętać o tym, że ma ono nierozerwalny związek ze zdrowiem fizycznym. Jeśli prawidłowo zadbamy o ciało, skorzysta na tym także i nasz duch. Odpowiedni tryb życia znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym, jednak należy pamiętać o tym, że nie wyklucza go całkowicie.

Zdrowy duch

Regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na koncentrację, czy sen. Pozwala łatwiej radzić sobie ze stresem i napięciem, usprawnia także pracę mózgu, dzięki czemu możemy pracować wydajniej.
Prawidłowy sen to podstawa dobrego funkcjonowania. Jego odpowiednia długość oraz jakość wpływa na prawidłową regenerację, a deficyty snu objawiają się rozdrażnieniem i brakiem energii.
Odpowiednia dieta dostarcza składników odżywczych i witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a ich niedobór nie objawia się jedynie w ciele, ale może przyczyniać się na przykład do zaburzeń koncentracji.

Otoczenie ma znaczenie

W trosce o swoje zdrowie pamiętajmy także o naszym otoczeniu. Nasza psychika jest bardzo podatna na bodźce, które wciąż do nas docierają. Bardzo ważne jest to, aby na przykład podczas pracy odsunąć na bok wszystkie możliwe rozpraszacze, a nasza koncentracja na pewno będzie utrzymywała się na wyższym poziomie. Otoczenie to także, a może przede wszystkim ludzie. Warto otaczać się takimi, wśród których czujemy się po prostu dobrze i swobodnie.

Bądźmy czujni, ponieważ granica między zdrowiem psychicznym a chorobą jest naprawdę cienka. Jeśli sami czujemy, że coś jest nie tak i jesteśmy bardziej zmęczeni, mamy mniej energii i trwa to dłuższy czas, może warto poprosić o pomoc. Jeśli mamy do czynienia z bólem ciała, udajemy się do lekarza, a więc gdy czujemy się gorzej w sferze psychicznej, także należy skorzystać z pomocy. Nie jest to powód do wstydu, czy jakiejkolwiek stygmatyzacji.

Dbajmy o siebie!

Photo by Marcel Strauß on Unsplash