MDM, czyli mięśnie dna miednicy, nazywane także mięśniami Kegla pełnią istotną rolę podczas zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej (przykładowo podczas kichnięcia) zamykając cewkę moczową i odbyt. Zdarza się, że w związku z hormonami działającymi w trakcie ciąży, czy porodu mięśnie te ulegają osłabieniu i przestają pełnić swoją funkcję. Dobra wiadomość jest taka, że można wykonywać odpowiednie ćwiczenia (najlepiej jeszcze w ramach profilaktyki), aby zapobiegać problemom związanym z rozluźnieniem i osłabieniem MDM.

Trening świadomościowy

Sam trening mięśni dna miednicy opiera się na nauce świadomego napinania, ale także rozluźniania tej grupy mięśni. Efekty ćwiczeń nie pojawiają się od razu – są widoczne najwcześniej po około 3 miesiącach regularnych treningów. Nie należy próbować ćwiczyć na własną rękę – przynajmniej początkowo warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który poprowadzi trening w sposób indywidualny – nie każdy potrzebuje dokładnie tego samego zestawu ćwiczeń. Ważne jest, aby na samym początku skupić się na tym jak działają te mięśnie i jak w pełni świadomie wywołać ich napięcie.

Odpowiedni oddech

Trening MDM jest ściśle związany także z nauką prawidłowego oddechu, który pozwoli na świadome rozluźnienie mięśni. Wykonywanie ćwiczeń jest szczególnie ważne dla kobiet po porodzie, zarówno siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Dla każdej kobiety jest to szczególny czas, w którym warto o siebie zadbać.

Trening EMS jako metoda ćwiczeń MDM

Ćwiczenia wraz z pomocą elektrostymulacji są świetną metodą w przypadku nadmiernego rozluźnienia MDM, co najczęściej objawia się nietrzymaniem moczu. Trenerzy dobiorą ćwiczenia indywidualnie, a impuls generowany z maszyny pomoże w ich prawidłowym napięciu i pobudzeniu do pracy. Nasz zespół zadba, aby każdy czuł się podczas treningu w pełni komfortowo – w końcu to 20 minut poświęcone tylko Tobie.

Trening mięśni dna miednicy jest szczególnie ważny dla kobiet po porodzie. Jest to zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń, dlatego ważne, aby to fizjoterapeuta ułożył indywidualny plan treningowy. EMS w tym przypadku jest świetną metodą, ponieważ jest to trening w pełni dostosowany do potrzeb konkretnej osoby, a nad całym przebiegiem czuwają wykwalifikowani trenerzy, którzy sprawią, że efekty pojawią się w zaskakująco krótkim czasie. Warto przekonać się o tym na sobie.