Stanowi rusztowanie utrzymujące ciało. Jest miejscem przyczepu mięśni oraz ochroną dla przebiegu naczyń krwionośnych i nerwów. Jakie tajemnice skrywa układ szkieletowy? W tym tekście dawka ciekawostek o tym jak anatomia “zaplanowała sobie” wygląd i funkcjonowanie ludzkiego szkieletu.

Czy wszystkie kości są ze sobą połączone?

Połączeniami kostnymi mogą być stawy, umożliwiające ruch między kośćmi w różnych płaszczyznach. Istnieją także połączenia ścisłe – na przykład szwy w czaszce, które uniemożliwiają jakikolwiek ruch między kośćmi, jedynie bardzo minimalne przesunięcia między nimi.
Istnieje jedna kość, która nie jest połączona ze szkieletem. Jest to kość gnykowa zawieszona poniżej żuchwy. U mężczyzn stanowi charakterystyczne uwypuklenie na szyi, które nazywane jest “jabłkiem Adama”.

Czy komórki kostne są identyczne?

Komórki budujące kości można podzielić na 3 różne grupy. Osteoblasty, czyli komórki kościotwórcze, które stanowią grupę “młodych” komórek, osteocyty, które są dojrzałymi komórkami oraz osteoklasty, czyli tzw. komórki “kościogubne”. Dzięki tym trzem grupom możliwa jest przebudowa kostna.

Jaka jest najdłuższa i najkrótsza kość w ciele człowieka?

Każdy szkielet człowieka zawiera około 206 kości. Zdarza się, że niektóre osoby posiadają np. dodatkową parę żeber, stąd pojawiają się wahania w liczbach.
Najdłuższą kością w ciele człowieka jest kość udowa, najkrótszą natomiast strzemiączko – kosteczka słuchowa (ma około 3 mm).

Jak ciężki jest nasz szkielet?

Łączna masa kości dorosłej kobiety wynosi około 10kg, u mężczyzn jest to natomiast w przybliżeniu 12kg. Szkielet jest bardzo trwały – kość piszczelowa potrafi wytrzymać ciężar 1,6 tony.

Rodząc się posiadamy około 300 kości, które później zrastają się i stają się mniej elastyczne, a bardziej wytrzymałe, tak aby móc stanowić ochronę dla narządów wewnętrznych, czy przebiegających w okolicy naczyń. Wraz z mięśniami kości tworzą układ ruchu, który umożliwia nam swobodne poruszanie się i utrzymywanie wyprostowanej postawy ciała.

Photo by Ekaterina Kuznetsova on Unsplash